«

»

Print this Post

2013 World Show Winners List

Here is the list of the top awards for the 2013 World Taxidermy & Fish Carving Championships® as they were revealed during the banquet on Friday night, May 10, 2013 in Springfield, Illinois.

2013 World Taxidermy & Fish Carving Championships®

MAJOR TAXIDERMY AWARDS


Simon T. Blackshaw Award for the Judges’ Choice Best of Show
BRIAN NOODY, Garden City, NY
50 Striped Bass


Carl E. Akeley Award
KENT REEDY, VALERIE REEDY, WILLY FINK, Dixon, IA
130 Wood Duck

Carl E. Akeley Award, Second Place
DOUG ROFFERS, De Pere, WI
429 Black Bear

Carl E. Akeley Award, Third Place
BRETT WINGFIELD, Spirit Lake, IA
404 Smallmouth Bass


Master of Masters
CLARK SCHREIBEIS, Billings, MT
164 Wolf Eel

Master of Masters, Second Place (Tie)
KENT REEDY, Dixon, IA
126 Ringneck Pheasant

Master of Masters, Second Place (Tie)
PHILIP SOUCY, Libby, MT
22 Bobcat


MASTER DIVISION TAXIDERMY


Best In World, Whitetail
JACK EMERY, Carmi, IL
332 Whitetail


Best In World, Large Mammal
DAVID DUNN, Wasilla, AK
454 Grizzly Bear

Second In World, Large Mammal
TRACY JACOBSEN, Orem, UT
133 Mountain Goat

Third In World, Large Mammal
SHAWN MERTZ , Bismarck, ND
280 Gobi Argali


Best In World, Medium/Small Mammal
CHRIS HORNE, Mt. Joy, PA
112 Piglets

Second In World, Medium/Small Mammal
KEN WALKER, Alberta Beach, AB Canada
261 Dama Wallabies

Third In World, Medium/Small Mammal
CAROLIN BRAK-DOLNY, Frankford, ON Canada
176 Coyote


Best In World, Large Gamehead
BILL NEUMAN, Bismarck, ND
288 Zebra

Second In World, Large Gamehead
PETER LAJOIE, Shrewsbury, VT
188 Kudu

Third In World, Large Gamehead
TOM WEICKUM, Cheyenne, WY
14 Eland


Best In World, Medium/Small Gamehead
CHRIS HORNE, Mt. Joy, PA
119 Boar

Second In World, Medium/Small Gamehead
CAROLIN BRAK-DOLNY, Frankford, ON Canada
177 Coyote

Third In World, Medium/Small Gamehead
WALLACE MULLIS, Hawkinsville, GA
270 Wild Boar


Best In World, Waterfowl
DALE MANNING, Missoula, MT
214 Snow Goose

Second In World, Waterfowl
BRANDON ZAHN, Boling, TX
249 Snow Goose

Third In World, Waterfowl
MIKE NAKIELSKI, Iron Ridge, WI
196 Wood Duck


Best In World, Turkey
STEVIE YOUNG, Valdosta, GA
291 Eastern Wild Turkey

Second In World, Turkey
HARRY WHITEHEAD, Lexington, KY
474 Ocellated Turkey

Third In World, Turkey
DENNIS WESSNER, Tower City, PA
384 Goulds Turkey


Best In World, Game Bird
JONATHAN WRIGHT, Mesick, MI
219 Pheasant


Best In World, Coldwater Fish Skin Mount
FRANK KOTULA, Wilkes Barre, PA
210 Brown Trout


Best In World, Warmwater Fish Skin Mount
BRIAN NOODY, Garden City, NY
50 Striped Bass

Second In World, Warmwater Fish Skin Mount
BRETT WINGFIELD, Spirit Lake, IA
404 Smallmouth Bass


Best In World, Reptile/Amphibian/Other Skin Mount
MATTHEW ZIMMERMAN , Denver, PA
344 Green Iguana

Second In World, Reptile/Amphibian/Other Skin Mount
RODNEY SCHREURS, Cedar Grove, WI
456 Snapping Turtle

Third In World, Reptile/Amphibian/Other Skin Mount
CHRIS HORNE, Mt. Joy, PA
115 Alligator


Best In World, Collective Artists
KENT REEDY, VALERIE REEDY, WILLY FINK, Dixon, IA
130 Wood Duck

Best of Category, Collective Artists, Recreations and Replicas
FRANK NEWMYER & EARL MARTZ, Gladwin, MI
9 Whitetail & Ravens

Best of Category, Collective Artists, Mixed Group
CLAY WAGNER & DANNY OWENS, Lott, TX
396 Bobcat & Pheasant

Best of Category, Collective Artists, Fish
RANDY DESORMEAU & BRIAN DESORMEAU, Sault Ste. Marie, MI
302 Atlantic Salmon

Best of Category, Collective Artists, Bird
KENT REEDY, VALERIE REEDY, WILLY FINK, Dixon, IA
130 Wood Duck

Best of Category, Collective Artists, Gamehead
MIKE ORTHOBER, RICK LANGE, Egg Harbor, WI
8 Dall Sheep

Best of Category, Collective Artists, Lifesize Mammal
PHIL SOUCY & DAWAYNE DEWEY, Cody, WY
21 Mountain Lion and Bighorn Sheep


Best of Division, Interpretive Art
DON FRANK, Smithville, MO
358 Sokeye Salmon


Competitor’s Choice Award
KENT REEDY, VALERIE REEDY, WILLY FINK, Dixon, IA
130 Wood Duck


World Fish Challenge, Grand Champion
LAVERN MILLER, Goshen, IN
211 Bluegill

World Fish Challenge, Second Place
PAUL BORKOWSKI, Franklin Park, IL
231 Bluegill

World Fish Challenge, Third Place
JIM HESS, Byron, IL
321 Bluegill


World Avian Challenge, Grand Champion
DOMINIK SPELEMAN, Sabro, Denmark
75 Pigeon

World Avian Challenge, Second Place
KIMBERLY KUENZEL, Fayetteville, AR
242 Pigeon


Best In World, Live Taxidermy Sculpture
JOHN SCHMIDT, Woonsocket, SD
1 Raccoon

Second In World, Live Taxidermy Sculpture
TERRY VAN LOENEN, Queen Creek, AZ
240 Beaver

Third In World, Live Taxidermy Sculpture
DAVE PEARSON, Savannah, MO
103 Coyote


Best of Category, Taxidermy Sculpture, Mammal
TRAVIS DEVILLIERS, Sherwood, South Africa
68 Vervet Monkey

Best of Category, Taxidermy Sculpture, Gamehead
BRYAN EPPLEY , Millersburg, OH
497 Whitetail Deer


PROFESSIONAL DIVISION TAXIDERMY


Best Professional Entry
GEORGE ELEKES, LaSalle, ON Canada
120 Wolf

Best of Category, Skeleton
DOMINIK SPELEMAN, Sabro, Denmark
69 Eurasian Kingfisher

Best of Category, Re-Creation
MICHAEL BUELNA, Orland, CA
187 Green Sea Turtle

Best of Category, Reproduction
KLAUS LEBRECHT, New Richmond, WI
486 Replica Whitetail Antler

Best of Category, Fish
RANDY DESORMEAU, Sault Ste. Marie, MI
308 Saltwater Sheepshead

Best of Category, Bird
TYLER HOFFMAN, Missoula, MT
225 Black Duck

Best of Category, Gamehead
KEVIN BROTHERS, Donnellson, IA
289 Bobcat

Best of Category, Whitetail Deer Head
BILL DUNN, Pennellville, NY
39 Whitetail Deer

Best of Category, Lifesize Mammal
GEORGE ELEKES, LaSalle, ON Canada
120 Wolf


Best Freeze-Dry Entry
ROD CONNELLY, Pittsburg, PA
330 Grey Squirrel


Best Novice Entry
JOACHIM SPELDRICH, Paynesville, MN
379 Woodduck


Best Youth Entry
NICHOLAS CHRISTIANSON, International Falls, MN
116 Pine Marten


COMPETITOR’S AWARDS


Competitor’s Award, Master Division, First Place
CHRIS HORNE, Mt. Joy, PA
112 Piglets, 113 Piglet, 119 Boar, 117 Boar

Competitor’s Award, Master Division, Second Place
TRACY JACOBSEN, Orem, UT
140 Mule Deer, 133 Mountain Goat, 139 Mule Deer, 136 Mule Deer

Competitor’s Award, Master Division, Third Place
MIKE NAKIELSKI, Iron Ridge, WI
196 Wood Duc, 201 Wood Duck, 194 Mallard, 204 Wood Duck

Competitor’s Award, Master Division, Fourth Place
ASHLEY BARRETT, Chambersburg, PA
315 Stone Sheep, 314 Bobcat, 313 Elk, 316 Coyote

Competitor’s Award, Master Division, Fifth Place
CAROLIN BRAK-DOLNY, Frankford, ON Canada
174 Coyote, 172 Raccoon, 176 Coyote, 177 Coyote

Competitor’s Award, Professional Division, First Place
TYLER HOFFMAN, Missoula, MT
220 Ring Neck Duck, 227 King Eider, 222 Brant, 225 Black Duck

Competitor’s Award, Professional Division, Second Place
DAVID SCHMIDT, Palmyra, WI
171 Grizzly Bears, 168 Mountain Goat, 169 Wolf (Blond), 166 Wolf (Black)

Competitor’s Award, Professional Division, Third Place
GEORGE ELEKES, LaSalle, ON Canada
118 Coyote, 121 Cross Fox, 120 Wolf, 108 Baboon

Competitor’s Award, Professional Division, Fourth Place
BRAD HAASE, Waupaca, WI
433 and 430 Whitetail Antler Reproduction, 432 Whitetail Deer, 431 Whitetail Deer

Competitor’s Award, Professional Division, Fifth Place
THOMAS HANSEN, Windom, MN
131 Skunk, 127 Skunk , 129 Skunk, 125 Wild Turkey


FISH CARVING


Judges Choice, Best of Show, Fish Carving
CLARK SCHREIBEIS, Billings, MT
513 Brown Trout

Best In World, Open Level, Decorative Lifesize Fish Carving
CLARK SCHREIBEIS, Billings, MT
513 Brown Trout

Second In World, Open Level, Decorative Lifesize Fish Carving
BOB BERRY, El Cajon, CA
453 Clarion Angelfish

Third In World, Open Level, Decorative Lifesize Fish Carving
DAVE ARNDT, Saginaw, MI
495 Walleye

Best In World, Open Level, Decorative Miniature Fish Carving
BOB BERRY, El Cajon, CA
455 Sabre Squirrel Fish

Best In World, Open Level, Natural Finish Fish Carving
TED RICHMOND, Shawnee, KS
418 Rainbow Trout


Best of Show, Intermediate Level, Fish Carving
DAVID SPROUT, Lena, WI
505 Brown Trout

Best of Show, Novice Level, Fish Carving
CHRIS LANKFORD, Rancho Santa Margarita, CA
447 Largemouth Bass

Best of Show, Youth Level, Fish Carving
GRACE SCHWEITZER, Streamwood, IL
509 Clownfish


Created with TAXIdata WTC 6.4 © 1994-2013, Tom McNeal, Naperville, IL

Permanent link to this article: https://www.taxidermy.net/ken/?p=873