2007
WTC
Major
Award
Winners

Awards Report created with TAXIdata Software WTC 6.1 Copyright 1994-2007, Tom McNeal, Naperville, IL.

Click Here for Complete List of All 2007 Ribbon Winners


Judges' Choice Best of Show
Gold Medal Winner -- $1,000.00 Cash Prize from Research Mannikins
OLE SCHANKE, Rindal, Norway
European Marten


Carl E. Akeley Award
Carl E. Akeley Award, First Place
Gold Medal Winner -- $1,000.00 Cash Prize from WASCO
DALE MANNING, Missoula, MT
Oldsquaw

Carl E. Akeley Award, Second Place
RONALD ANDERSON, Reno, NV
Valley Quail Group

Carl E. Akeley Award, Third Place
SHANE SMITH, Bridgeport, AL
Ocellated Turkeys


Master of Masters
Master of Masters, First Place
MIKE ORTHOBER, Egg Harbor, WI
Arctic Greyling

Master of Masters, Second Place
IGOR CARAGODIN, Westminster, CA
Osprey

Master of Masters, Third Place
SIMON BLACKSHAW, Heythuysen, Netherlands
Young Blackbirds


Best in World Titles, Master Division
Best In World, Whitetail
TOMMY HALL, Indian Trail, NC
Whitetail Deer

Best In World, Large Mammal
DAWAYNE DEWEY, Cody, WY
Gobi Argali

Best In World, Medium/Small Mammal
OLE SCHANKE, Rindal, Norway
European Marten

Best In World, Medium/Small Gamehead
ROBERT BENNETT, San Lorenzo, CA
Boar

Best In World, Waterfowl
BILLY OLLIE, Independence, LA
King Eider

Best In World, Turkey
SHANE SMITH, Bridgeport, AL
Ocellated Turkeys

Best In World, Warmwater Fish
BRETT WINGFIELD, Mitchell, SD
Smallmouth Bass

Best In World, Mixed Group
RODNEY SCHREURS, Cedar Grove, WI
Chipmunk Group


Collective Artists Division
Best In World, Collective Artists
Gold Medal Winner -- $1,000.00 Cash Prize from Tohickon Glass Eyes and Karl Lange Glass Eyes
FRANK NEWMYER & FRANK NEWMYER, JR., Gladwin, MI
Wood Ducks

Best of Category, Collective Artists, Lifesize Mammal
$500.00 Cash Prize from Tohickon Glass Eyes and Karl Lange Glass Eyes
DALE MANNING & JOHN OTTMAN, Missoula, MT
Polar Bear

Best of Category, Collective Artists, Mixed Group
$500.00 Cash Prize from Tohickon Glass Eyes and Karl Lange Glass Eyes
OLE SCHANKE & TOM LARSEN, Norway
Lemming and Ptarmigan

Best of Category, Collective Artists, Bird
$500.00 Cash Prize from Tohickon Glass Eyes and Karl Lange Glass Eyes
FRANK NEWMYER & FRANK NEWMYER, JR., Gladwin, MI
Wood Ducks


World Challenge Division
Avian Challenge Winner, First Place
MARKKU NATRI, Lapua, Finland
Partridge

Avian Challenge Winner, Second Place
ARI PUOLAKOSKI, Porvoo, Finland
Partridge

Avian Challenge Winner, Third Place
JAN FREDRIKSSON, Bjurholm, Sweden
Partridge


Live Sculpture Division
Best In World, Live Taxidermy Sculpture
Gold Medal Winner
$500.00 Cash Prize
AARON CONNELLY, Cody, WY
Elk

Second In World, Live Taxidermy Sculpture
$300.00 Cash Prize
DAWAYNE DEWEY, Cody, WY
Lion

Third In World, Live Taxidermy Sculpture
$200.00 Cash Prize
VIC HEINCKER, Reno, NV
Bobcat


Competitor's Choice Award
Competitor's Choice Award (Tie)
P. SOUCY, B. SOUCY, R. MOMB and J. WILLMAN, Libby, MT
Grizzly and Cougar

Competitor's Choice Award (Tie)
NATURE'S DESIGN BY RAY HATFIELD, Cody, WY
Two Moose and two Black Bear


Taxidermy Sculpture Division
Best of Category, Taxidermy Sculpture, Mammals
LOUIS GAGLIANO, Green Lane, PA
Whitetail Fawn

Best of Category, Taxidermy Sculpture, Gameheads
AARON CONNELLY, Cody, WY
Elk


Best Professional Entry
Best Professional Entry
$1,000.00 Cash Prize from McKenzie Taxidermy Supply
SASCHA SMITH, Sydney, Australia
Common Wallaroo Joey


Best of Category Titles, Professional Division
Best of Category, Lifesize Mammal
SASCHA SMITH, Sydney, Australia
Common Wallaroo Joey

Best of Category, Whitetail Deer Head
PERRY COLEMAN, Fort Thompson, SD
Whitetail

Best of Category, Gamehead
DAVID HONG, Spring Creek, NV
Mule Deer

Best of Category, Bird
CHARLIE THURSTON, Klamath Falls, OR
Green-Winged Teal

Best of Category, Fish
DAN JOHNSON, Syracuse, UT
Perch

Best of Category, Reptile/Amphibian/Imvertebrate
TERRY VAN LOENEN, Austin, TX
Uromastyx

Best of Category, Reproduction
MAURIZIO GATTABRIA, Roma, Italy
Lizard

Best of Category, Re-Creation
PETER CUA, St. Cruz, Philippines
Miniature Bull


Best Freeze-Dry Entry
Best Freeze-Dry Entry
ROXANNE CIVITTS, McVeytown, PA
Opposum


Best Novice Entry
Best Novice Entry
BRAD STOUT, Sparks, NV
210 Kokanee


Best Youth Entry
Best Youth Entry
SAM BELOBRADICH, Perry, MI
Woodchuck


Competitor's Awards
Competitor's Award, Master Division, First Place
$4,000.00 Cash Prize ($3,000.00 from Breakthrough Magazine and $1,000.00 from Van Dyke's Taxidermy Supply)
Competitor's Award, Master Division, First Place
JERRY FROELICH, St. Cloud, MN
Wood Duck Cross
Bahama Pintail
Bar Headed Goose
King Eider

Competitor's Award, Master Division, Second Place
$2,000.00 Cash Prize
PHIL SOUCY, Libby, MT
Leopard
Stone Sheep
Leopard
Lynx

Competitor's Award, Master Division, Third Place
$1,000.00 Cash Prize
JAN FREDRIKSSON, Bjurholm, Sweden
Capercallie - Siberian Jay
Pheasant
Curlew
Nut Cracker

Competitor's Award, Master Division, Fourth Place
$500.00 Cash Prize
DALE MANNING, Missoula, MT
Stellar's Eider Pair
Cinnamon Teal
Eastern Turkey
Oldsquaw

Competitor's Award, Master Division, Fifth Place
$500.00 Cash Prize
ROGER SAMBUESO, Madera, CA
Antelope
Dall Sheep
Mule Deer
Mule Deer

Competitor's Award, Professional Division, First Place
$3,000.00 Cash Prize
DIRK BAWDEN, Erda, UT
Mule Deer
Black Bear
Eland
Pronghorn

Competitor's Award, Professional Division, Second Place
$1,500.00 Cash Prize
PETER CUA, St. Cruz, Philippines
Miniature Bull #1
Miniature Bulls
Miniature Horse
Miniature Buffalo

Competitor's Award, Professional Division, Third Place
$1,000.00 Cash Prize
DAVID HONG, Spring Creek, NV
Antelope
Mule Deer
Mule Deer
Mule Deer

Competitor's Award, Professional Division, Fourth Place
$250.00 Cash Prize
CHAD HORNBUCKLE, Woodland, CA
Wood Duck
Wood Duck
Wood Duck
Wood Duck

Competitor's Award, Professional Division, Fifth Place
$250.00 Cash Prize
PERRY COLEMAN, Fort Thompson, SD
Ruffed Grouse
Prairie Chicken Group
Whitetail
Greater Prairie Chicken

Click Here for Complete List of All 2007 Ribbon Winners


World Shows Welcome Page | World Fish Carving Championships
World Taxidermy Championships
Competition | Categories | Awards & Prizes | Rules & Regulations | Judges
Seminars | Trade Show | Registration | Accommodations | Schedule | Contact
Return to the Taxidermy Net | Return to Breakthrough Magazine


©2007 Breakthrough Magazine, Inc. All rights reserved. Updated 05/22/07.